Matematik Atölyesinde Ne Var?

Matematik Eğitimi

Size ufak bir hikaye anlatmam gerek. 2009’da lisans derecemi aldıktan sonra bir dershanede çalışmaya başlamıştım. Böylece öğretmenlik yeteneğine sahip olup olmadığımı görecektim. Tecrübe kazanana dek belirlenmiş boş bir sınıfa oturup sorusu olabilecek öğrencilere yardımcı olmak için saatlerce bekliyordum. Bu iş bana çok kolay geliyordu, sanki okulda arkadaşlarımla çözemediğimiz sorulara bakıyor gibi hissediyordum. Fakat bazı günler saatlerce kimse soru sormaya gelmiyordu. Bu günlerden birinde elime tebeşiri alıp tahtaya çıktım. Boş sıralara ders anlatacaktım. Aklıma nedense logaritma konusu gelmişti. “Logaritma nedir?” diye bir başlık attım ve logaritmanın tanımını yaptım.

Boş sıralarda oturan hayali öğrencilerimden biri “Peki ama hocam logaritma ne? Hangi ihtiyaçtan dolayı çıkmış? Kim bulmuş? Şu an hangi alanda kullanıyoruz ve ne işe yarıyor?” diye soru bombardımanına başladı. Bu sorulara verdiğim cevaplar ya yetersizdi ya da hiç yoktu. O gün fark ettim ki, matematik yapmayı biliyordum ama matematiğin ne olduğunu bilmiyordum.

2009’un sonbaharında yaşadığım bu olaydan sonra matematik öğrenmeye başladım. Dokuz yıl dolmak üzere ve “ben bunu nasıl daha önce öğrenmemişim?” demediğim gün neredeyse yok. Her gün saatlerce okuyorum, izliyorum, dinliyorum… ve çok az yazıyorum. Son 1,5 yıldır aldığım notları temize geçirmeye ve bir program yapmaya çalışıyorum. Hazırladığım etkinliklerin neredeyse tamamını öğrencilerimle deneyip sonuçları gözlerimle gördüm. Eğitim sistemini değiştirmek gibi bir misyonum yok. Ama elimden geldiği kadarını yapmak ve seneler süren uğraşımı gerçeğe dönüştürüp öğrencilere yardımcı olmak istiyorum.

Atölyede Neler Olacak?

Şimdi sıra etkinlikleri uygulayabileceğim sınıflar kurmaya geldi. Bu sınıflarda öğrenciler matematiğin m’sini kullanmadan matematik öğrenecekleri saatler geçirecek, sonuç bulmak için değil soruyu anlamak için düşünmeye başlayacak, matematik ve bilim tarihinden hikayeler öğrenecek, tarihe geçmiş bilim insanlarından haberdar olacak, korktukları matematiğin aslında gerçek matematik olmadığını görecekler. “Bunlar ne işimize yarayacak?” sorusuna yanıt bulmadıkları gün olmayacak. Etkinliklerin içerikleriyle ilgili zamanla unistalker.com sitesine yazı ve videolar yükleyeceğim.

Detaylı bilgi almak için bana yorumlardan veya facebook sayfamdan ulaşabilirsiniz.

M. Serkan KALAYCIOĞLU

Advertisement

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s