Matematik Atölyesi – Oyun #5

Bana Karşı Hepiniz

Bu yazıda seninle bir oyun oynayacağım. Evet, sana diyorum doğru bildin. Yazının sonunda nerede durursan onu kazanacaksın.

Kurallar:

  • Oyuna sol üst köşeden başlanır.
  • Her hamlede gidilebilecek sadece dört yön var: Aşağı, yukarı, sağ ve sol.

    hepsis
    1000 Euro’dan bir adım atılacaksa bu ya sağındaki 1000 dolara, ya da aşağısındaki Iphone’a doğru olur. Çapraz gitmek serbest olmadığı için 1000 Euro’dan bir adım atarak kahveye geçilemez.
  • İkinci kural izlendiği takdirde istenildiği gibi hareket edilebilir. Yani aynı yere geri dönmek, istenilen yere istenildiği kadar gitmek serbest.
  • Her hamlede adım atmaya en son kaldığınız kutudan devam edilecek.
  • Benim görevim attığın adımlar sonrasında bazı kare/kareler seçip elemek. Eğer elediğim karelerden birinde isen oyunu kazanmış olacaksın.
  • Tekrar ediyorum, çapraz ve benzeri hareket yok. Sadece aşağı-yukarı ve sağ-sol yapılabilir.

Hazır olduğunda başlıyoruz. İyi şanslar.

Oyun

1. Aşağıdaki dokuz kare arasında hareket edeceksin. Başlangıç sol üst köşeden, yani 1000 Euro’nun olduğu yerden olacak şekilde 5 adım at.

hepsi

2. Hareketinden sonra 1000 euro’nun bulunduğu karede olamazsın. Şimdi bulunduğun yerden başlayarak tam 7 adım atacaksın. Attın mı? O halde bir sonraki maddeye geçebilirsin.

hepsi2

3. Adımlardan sonra 1000 doların üzerinde durmuyorsun; değil mi? Bu yüzden 1000 doları da oyundan çıkarıyorum. Oyunu biraz daha hızlandırıyor ve 11 adım atmanı istiyorum.

hepsi3

4. Bu sefer daha iddialı olacağım ve iki kutu seçeceğim: Durduğun yer araba anahtarı ve bir çanta dolusu paranın olduğu kutuların her ikisi de değil. Haklı olduğumu biliyorum ve aşağıdaki şekil üzerinde nerede duruyorsan oradan başlayıp 5 adım atmanı istirham ediyorum.

hepsi4

5. Adımların bittikten sonra Iphone ve 100 doları da eleyebilirim, çünkü biliyorum ki oralarda değilsin. Şimdi bulunduğun yerden sadece 1 adım atmanı istiyorum.

hepsi5

Sonuç: Kahve ve 500 doları eliyorum çünkü biliyorum ki şu an sıfırın üzerindesin. Üzgünüm ama kocaman bir sıfır kazandın.

Bi’ Göz Atmakta Fayda Var

Bu oyunu kim oynarsa oynasın, adımları nasıl atarsa atsın, her zaman sonuç bu olacak. Peki ama neden? Nasıl kendimden bu kadar eminim?

M. Serkan Kalaycıoğlu

Advertisement

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s