Okul seçmek ne kadar kolay?

Merhaba.

Size, kısaca, bu sitenin varoluş sebebinden bahsetmek istiyorum.

Dünyanın neresinde olursan ol, öğrenci olmak zor zanaat.

Fakat, 20’li yaşlarının sonlarında olanlar bile gelecek korkusu ve ne istediğini bilememek gibi sorunlarla boğuşurken, 18 yaşındaki bir insana “hadi şimdi hayatın boyunca hangi mesleği yapmak istediğine karar ver” diyen bir sistemde yaşamak daha da zor.

Bunların üstüne öyle bir ülke düşünün ki (iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar okul dışında) mesleki yöneltme denilen şey; genel içeriği “bence oğlunuzun/kızınızın matematiği çok iyi” olan bir kaç cümleden ibaret olsun. İşte bu ülkede doğru seçim yapma şansınız milli piyangoyu kazanmakla eş değer.

Sevsek de sevmesek de bu ülkede doğduk, bu ülkede yaşıyoruz ve bu sistem(siz) durumdan bir şekilde kendimizi sıyırmak zorundayız. O halde izlememiz gereken yol alternatiflerine bakmamız gerekiyor.

İlk akla gelen çözüm yurt dışında bir okul bulmak.

Başlıktaki sorunun cevabı da burada: okul bulmak çok zor değil. Ama bir danışmanlık firmasına gittiyseniz, moralinizin bozulmuş olma ihtimali yüksek.

Yazılarımda elimden geldiğince size yurt dışında okul bulmakla ilgili neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim. Bahsedeceğim konular:

Hangi bölüm?

Hangi ülke?

Hangi şehir?

Hangi üniversite?

sorularını inceleyecek. Başvuru süreçlerinin neye benzediğini kendi tecrübelerimle size aktarmaya çalışacağım. En nihayetinde, bu sitede yazdıklarım, başıma gelmiş olaylardan ibaret olacak.

Umarım bu site vasıtasıyla size yardımcı olabilirim.

Advertisement

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s